Sofie Møller Olesen & Thomas Thougaard Paulsen, Pilgaard Dans, Silkeborg.

I dag afholdt De Danske Danseskoler opvisning i TIVOLI hvor lidt over 1300 dansere skiftedes til at gå på scenen. (billedet ovenfor: Sofie Møller Olesen & Thomas Thougaard Paulsen, Pilgaard Dans, Silkeborg.)

Traditionen med Danseskolernes Dag i TIVOLI startede i 2005, kun afbrudt af en kort pause i 2007. Derfor var engagementet også ekstra stort i søndags. Danserne brændte for at vise hvad de har lært på de mange danseskoler over hele landet, og der var gjort usædvanlig meget ud af både koreografi, kostumer og make-up.

Børnene og de unge fortjener en stor oplevelse

“Idéen var at børnene og de unge skulle have en rigtig stor oplevelse, ved at danse på en af Danmarks mest kendte scener”, fortæller Henning Christensen, formand for De Danske Danseskoler.

“Vi havde samtidig lyst til at vise hvem vi var og hvad vi lavede, og samarbejdet med TIVOLI gav både danserne mulighed for at optræde på en scene hvor så berømte navne som Shubidua har optrådt, men også samtidig en dag hvor man efter dansen, kunne tage sig en hyggelig familietur rundt i haven. En vellykket kombination som vi så valgte at gøre til en tradition.”

Et festfyrværkeri af dans

Danseskolernes Dag i TIVOLI er blevet en rigtig stor succes. I år deltog lidt over 1300 dansere i alle aldre, og fra alle hjørner af landet. Opvisningerne var et uafbrudt festfyrværkeri der stod på i over fire timer, hvor nye dansehold gik på hvert fjerde minut. Både hovedscenen på Plænen blev benyttet, men også Pantomimeteatrets smukke scene blev der danset på.

Desværre var det jo ikke muligt at forevige alle eftermiddagens 1300 dansere, men vi har gjort vores bedste og bringer hermed en del af søndagens festfyrværkeri. Kulturfoto’s største billedserie til dato, med over 100 redigerede dansefotos.

Musikken må du selv sætte på. Rigtig god fornøjelse …


Danseskolernes Dag i TIVOLI 2008
Modul 1, kl. 12-13

Mathilde & Simon fra Wieth Dans i Gentofte
Danse Daisy - Team Morann



Dyre Medley - Nærum Dans







Sonny Fredie-Pedersens High School Dansehold
Sonny Fredie-Pedersens High School Dansehold
Sonny Fredie-Pedersens High School Dansehold
Louise Casti - Sonny Fredie-Pedersens High School Dansehold


Modul 2, kl. 13-14














Sophie - Hip Hop - Team Morann
Sophie & Mathilde - Hip Hop - Team Morann




Mavedans - Silvia Klintrup Dans
Show Funk - René Christensen, Kom og Dans
Show Funk - René Christensen, Kom og Dans

Show Funk - René Christensen, Kom og Dans
Show Funk - René Christensen, Kom og Dans
Show Funk - René Christensen, Kom og Dans



Modul 3, kl. 14-15























Thomas Thougaard Paulsen & Sofie Møller Olesen, Pilgaard Dans, Silkeborg.


Modul 4, kl. 15-16

Clown - hip hop formation fra Al-dans
Clown - hip hop formation fra Al-dans
Clown - hip hop formation fra Al-dans
Hip hop - Reinhardt Dans
Hip hop - Reinhardt Dans
Hip hop - Reinhardt Dans
Hip hop - Reinhardt Dans
Junior hip hop formation - Lone Lindsgrens Dancing Team
Junior hip hop formation - Lone Lindsgrens Dancing Team
Junior hip hop formation - Lone Lindsgrens Dancing Team
Showdance - Michael Jackson - Danseskolen Frederiksberg
Showdance - Michael Jackson - Danseskolen Frederiksberg
Showdance - Michael Jackson - Danseskolen Frederiksberg

Beauty & The Geek, Hip hop - AL-Dans
Beauty & The Geek, Hip hop - AL-Dans
Beauty & The Geek, Hip hop - AL-Dans
Beauty & The Geek, Hip hop - AL-Dans
Beauty & The Geek, Hip hop - AL-Dans
Beauty & The Geek, Hip hop - AL-Dans
Beauty & The Geek, Hip hop - AL-Dans
Beauty & The Geek, Hip hop - AL-Dans
Beauty & The Geek, Hip hop - AL-Dans

















Sofie Møller Olesen & Thomas Thougaard Paulsen, Pilgaard Dans, Silkeborg.

Sofie Møller Olesen & Thomas Thougaard Paulsen, Pilgaard Dans, Silkeborg.

Når en Sailor ... Bendixen Dans
Når en Sailor ... Bendixen Dans
Når en Sailor ... Bendixen Dans
Når en Sailor ... Bendixen Dans
Når en Sailor ... Bendixen Dans

Når en Sailor ... Bendixen Dans
Når en Sailor ... Bendixen Dans
Når en Sailor ... Bendixen Dans

Tak for stort engagement til:

De Danske Danseskoler, www.danse-skole.dk
Al-dans, www.al-dans.dk
Reinhardt Dans, www.reinhardtdans.dk
Vivi’s Dans, www.vivisdans.dk
Lone Lindgren , www.dancingteam.dk
Nærum Dans, www.naerumdans.dk
Wieth Dans, www.wiethdans.dk
Team Morann Dans , www.morann-dans.dk
LB Dans, www.lb-dans.dk
Solrød Dans, www.solroed-dans.dk
Hannes Dans, www.hannesdans.dk
Silvia Dans, www.silviadans.dk
Annettes Danseinstitut, www.annettesdans.dk
Giner Sørens’s Dance Studio, www.ginersdancestudio.dk
Lene Løvendahl Dansestudie, www.dansestudie.dk
Birgit Husted, www.husteddans.dk
Dance Studio M, ved Maria Køie, www.dancestudiom.dk
Team Christensen, www.komogdans.dk/
Team Elnegaard, www.teamelnegaard.dk
Bendixen Dans, www.bendixendans.dk
Morten Bekker Dans, www.bekkerdans.dk
Pilgaard Dans, www.pilgaarddans.dk
Danseskolen Frederiksberg, www.danseskolenfrb.dk

og selvfølgelig en stor tak til TIVOLI og Tatjana Vang fra TIVOLI kommunikation